دکتر مهدی احمدی

متخصص گوش، حلق و بینی


رینوپلاستی یا جراحی بینی1

رینوپلاستی(جراحی زیبایی بینی)
رینوپلاستی از دو کلمه یونانیRhinoseبه معنی بینی وPlastikosبه معنی شکل دادن و فرم دادن تشکیل شده است.رینوپلاستی،یک نوع جراحی پلاستیک است که برای بهبود عملکرد بینی (از لحاظ تنفسی)و همچنین بهبود فرم ظاهری بینی انجام می گیرد و به همین دلیل جراحی زیبایی به حساب می آید.

این اولین بار توسط آقایSushrutaحدودا500سال قبل از میلاد مسیح در هند قدیم انجام شده است.در آن زمان بعنوان مجازات،بینی جنایتکاران را می بریدند که آقایSushrutaبرای اولین بار جهت ترمیم بینی،از پوست پیشانی استفاده کرد و اولین رینوپلاستی بشکل جدید در سال 1887توسطOriandoاز طریق داخل بینی انجام شد.

این عمل سالهای زیادی است که در ایران انجام می گیرد وشایع ترین عمل جراحی زیبایی در ایران می باشد.

رینوپلاستی توسط چه متخصصانی انجام می گیرد؟
این عمل توسط جراحان گوش و حلق و بینی)(ENT )،جراحان پلاستیک و ترمیمی،جراحان فک و صورت و اخیرا جراحان عمومی در کشور ما انجام می شود.

در بین تخصص های فوق جراحانی موفق ترند که آشنایی بیشتری با فونکسیون و اعمال فیزیولوژیک بینی(ایجاد راه هوایی،حس بویایی،تنظیم دما،تنظیم رطوبت،تصفیه ذرات هوا و نقش در تکلم)دارند و در حین انجام این عمل توجه خاص به حفظ عملکرد و فیزیولوژی بینی داشته باشند و در عین حال با استفاده از علم زیبایی شناسی علاوه بر ایجاد تناسب در خود بینی،ارتباط خوشایندتری را بین بینی و دیگر اجزای صورت برقرار کنند.

آیا رینوپلاستی یک کار درمانی است؟
از جنبه های متفاوتی می توان به این موضوع نگاه کرد در مواردی که بیمار مشکلات تنفسی دارد و در عین حال بینی هم اشکال دارد انجام جراحی و بهبود وضعیت تنفس از طریق بینی یک عمل درمانی محسوب می شود.

از یک جنبه دیگر هم می توان به موضوع نگاه کرد کسانی که مشکل ظاهری دارند بعضا از احساس کمبود و یا عدم اعتماد به نفس رنج می برند که اگر این عدم اعتماد به نفس را یک مشکل روحی به حساب بیاوریم و بعد از عمل جراحی این اعتماد به بیمار برگردانده شود به گونه ای می توان آن را یک نوع کار درمانی به حساب آورد.


آدرس مطب : تهران ، تقاطع پاسداران فرمانیه ، جنب برج آسمان ، پلاک 21 ، طبقه 4 ، واحد 14
تلفن : 88794098 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فواید بوسه در روابط زناشمراقبت هاى بعد از تزريق بمراقبت هاى بعد از عمل زيبمراقبت هاى بعد از عمل سپتاعمال جراحی و روش های جواتاثیر رینوپلاستی روی نحوتزريق بوتاكسجراحى و پروتز چانهجراحى انحراف تيغه وسطى بجراحى انحراف تيغه وسطى بجراحى زيبايى گوش - اتوپلدرباره ما-تماس با ماروش هایی برای آرام کردن رینوپلاستی یا جراحی بینیرینوپلاستی یا جراحی بینیرینوپلاستی یا جراحی بینیسوالات رایج جراحی زیباییشکستگی بینیعمل سپتو پلاستى چگونه انعوارض احتمالى تزريق بوتاعوارض احتمالى جراحى زيباصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر